29. září 2011 17:08
Od pondělí 3. října začíná pro Švédskou královskou akademii horký týden. Ve všech oblastech lidského snažení budou udělovány Nobelovy ceny. Stalo se již tradicí neuvádět s předstihem termín předání Nobelovy ceny za literaturu a tak spekulace ohledně nejdiskutovanější ceny rostou.
Každý rok je švédská akademie postavena před úkol vyjádřit podstatu autorova literárního díla v jediné větě o rozsahu dvou řádek, v recenzi, která autora sice potěší, ale zato pobouří, nebo přinejmenším zmate celý literární svět. Bude tomu tak i v letošním roce?
Pokud bychom dali na prestižní sázkovou kancelář LadBrokes, pak si literární ocenění odnese Adonis. Vlastním jménem Ali Ahmed Saïd Esber, který se v roce 1930 narodil v Sýrii. Nejvýznamnější současný arabský básník, „který díky svému nevšednímu jazyku, představivosti a vypravěčskému umění sehrál v arabské literatuře doslova revoluční roli“.
Mezi oceněnými může být také Assia Djebar. Vlastním jménem Fatma Zohra Imalhayene, úspěšná alžírská spisovatelka, která se ve svém díle věnuje složitému postavení muslimských žen a jejich snaze o emancipaci.
Proslýchá se, že letošní Nobelovku si odnese některý z amerických spisovatelů – určitě po zásluze. Například provokující Don DeLillo, stylem okouzlující Edgar L. Doctorow, intelektuálně důvtipný Paul Auster, právem uctívaný Philip Roth.
Je potěšující, že z devadesáti kandidátů na Nobelovu cenu, které jsou v pozornosti světové společnosti, se jich celá dvacítka zúčastnila diskuzí a autorských čtení na Festivalu spisovatelů v Praze.
Poprvé byla Nobelova cena udělena roku 1901. Na listinu slavných se jako první zapsal idealistický francouzský básník René Sully-Prudhomme a už tato volba byla zmítána plamennými diskuzemi. Švédská akademie byla kritizována zato, že přehlédla tvorbu Lva Tolstého.
Není tomu ovšem tak, že po dobu 110 let jsou dějiny Nobelovy ceny za literaturu jen sérií pokusů. Nejvyšší ocenění si odnáší velká jména literatury. Kdo bude tím letošním? Ptali jsme se Vás...
Odpovídá Andreas Patenidis, který je od roku 2009 šéfredaktorem časopisu pro současnou anglickou poezii a prózu GRASP:
„Odhadnout vítěze se dá pouze v tučných uvozovkách. Jo! Často vyhrává ten, kdo napočítá na dvorku den nebo dva před vyhlášením nejvíc rozbalených novinářských stanů, což bývá už delší dobu jihokorejský básník Ko Un. Ten je nejžhavějším kandidátem i tento rok. Nobelovka je často udělována za celoživotní dílo, většinou autorům, kteří se silně zapsali do literárního kánonu. Podle tohoto scénáře by nejspíš vyhrál Američan Philip Roth. Právě anglofonní autoři mají ve zvyku cenu přebírat nejčastěji. Proto je dalším kandidátem na slovo skoupý Američan Don DeLillo. Do amerického tria určitě patří Cormac McCarthy, který byl kritikem Heraldem Bloomem zařazen mezi čtyři nejvýznamnější autory světa. Vítězí převážně muži. Za to je ale rada často v hledáčku kritiků, a tak se mezi potencionální obdarované může počítat i alžírská spisovatelka Assia Djebar. Zcela bez šance určitě není ani Švéd chatrného zdraví, Tomas Tranströmer.“
Nobelova cena za literaturu bude udělena 6. října a do tohoto dne máte možnost zaslat tip na svého Nobelistu na pwf@pwf.cz. Pokud Vám štěstí bude přát a shodnete se ve výběru i s komisí pro udělování Nobelových cen, máme pro Vás připraveno literární překvapení.