Archivy | Autoři | Xingjian Gao
Gao Xingjian Čína, Francie FSP 2010

Gao Xingjian byl v roce 2000 vyznamenán Nobelovou cenou za literaturu – „za své univerzálně platné dílo, hluboký vhled a bohatství jazyka, otevírající nové cesty čínskému románu a dramatu“. Život, jako ho vnímá Gao Xingjian, je stálý únik před politickým pronásledováním, před ostatními, dokonce i před sebou samým. „Před vědomím vlastního já nelze utéci – to je tragédie moderního člověka.“
Dramatik, romanopisec, esejista a malíř Gao Xingjian se narodil roku 1940 v Kan-čou na východě Číny. Jeho otec byl bankovním zaměstnancem a matka herečkou, jež vedla syna k malířství a tradičnímu čínskému divadlu. V roce 1962 dokončil Gao Xingjian studia francouzské literatury v Pekingském institutu cizích jazyků, poté nastoupil jako redaktor a překladatel do vydavatelství cizojazyčné literatury.
Gao Xingjian se odmítl podřídit představám komunistické strany o literatuře a psal potají – po vypuknutí kulturní revoluce musel celý kufr svých rukopisů spálit. Před vyšetřováním se ukryl v odlehlé horské vesnici. Psaní se mu stalo jedinou spásou.
V roce 1975 se Gao Xingjian vrátil do Pekingu, kde se znovu ujal svého místa ve vydavatelství. V roce 1980 začaly být jeho práce vydávány a začal pracovat jako spisovatel v Lidovém divadle umění, kde jeho avantgardní hry upoutaly pozornost nejen diváků, ale i úřadů. Znovu se dal na útěk, tentokrát k pramenům řeky Jang-c’-ťiang, kde napsal svůj velký román Hora duše. V roce 1987 odešel do exilu v Paříži.
„Spisovatel není mluvčím lidu, ani vtělením spravedlnosti. Jeho hlas je sice slabý, ale v této slabosti je skutečná opravdovost.“
Kromě románu Hora duše publikoval Xingjian řadu dalších děl: Bible jednoho člověka, Prut pro mého dědečka, Druhý břeh, Inkoustové obrazy, Návrat k malování a Obhajoba literatury.
Gao Xingjian žije v Paříži.

Gao Xingjian: Bible osamělého člověka
23.10.2012 Ukázky
Druhý román slavného čínského spisovatele, dramatika a malíře, nositele Nobelovy ceny za literaturu, vydalo v překladu Denise Molčanova nakladatelství Academia.

Útěky Gaa Xingjiana
05.01.2012 Články
Na symposiu v německém Erlangenu hovoří čínští a němečtí literární vědci o Gao Xingjianovi. Obraz nositele Nobelovy ceny za literaturu z roku 2000 nemůže být různorodější.

Bible osamělého člověka
01.09.2010 Ukázky
Kapitolu z románu Gaa Xingjiana, který letos navštívil Prahu na pozvání Festivalu spisovatelů Praha, přeložil Denis Molčanov.

Gao Xingjian: Politiku vnímám jako umění
09.07.2010 Rozhovory
„Když autor opravdu píše pro sebe a dotýká se to jeho nitra, tak se tím pádem dotýká jádra lidské existence. Proto pak svým dílem může komunikovat s dalšími lidmi," říká nositel Nobelovy ceny, který navštívil letošní Festival spisovatelů Praha.

Čínští komunisté dnes oslavují feudální tyrany
17.06.2010 Články
Gao Xingjian, vystudoval francouzskou literaturu, později se věnoval překladům, psal také hry pro Pekingské lidové divadlo, než v roce 1987 odešel do Francie. V exilu vydal mj. novely Prut pro mého dědečka (1995) či autobiografii Bible jednoho člověka (2000). Své pojetí literatury uveřejnil v esejistických sbírkách, ale také v knižním rozhovoru Co nejblíže ke skutečnosti aneb Důvod existence literatury.

Gao Xingjian: Poutník k Hoře duše
09.04.2010 Články
V nakladatelství Academia právě vychází český překlad Hory duše (Lingshan) od Gao Xingjiana, prvního čínského laureáta Nobelovy ceny za literaturu. Protože jsem se skrovným dílem účastnila závěrečné redakce knihy, mám daleko k objektivitě, která je nutná k napsání standardní recenze. Několikaměsíční práce na textu a srovnávání originálu s českým překladem, včetně občasného nahlížení do dalších překladů do evropských jazyků, mi však poskytly bohatý materiál k přemýšlení nad kvalitami tohoto díla a jeho zvláštnostmi u srovnání s jinými díly moderní světové literatury.

Šelest tuše
14.12.2009 Články
V čínské kultuře se malba a písmo objevují ve stejném materiálním a fyzickém kontextu.

Chuť tuše za oběma světy II.
16.11.2009 Články
O výtvarné tvorbě Gaa Xingjiana z pera Denise Molčanova. Publikujeme druhou část.